HISTORIEN OM MUSEET

Historien om Morsø Jernstøberi og Støberimuseet

Støberimuseet fortæller historien om Morsø Jernstøberi – en virksomhed, der har sat sit præg på både Mors og resten af landet. Det hele begyndte i 1853, da den unge N.A. Christensen forlod sin stilling som bogholder i Thisted og slog sig ned i Nykøbing med vennen Wilhelm Bonne. Det blev starten på et lille jernstøberi med få ansatte – i en bygning, der stadig står tæt ved museet.

Bonne rejste hurtigt videre, og Christensen stod alene i spidsen. Virksomheden voksede støt, og produkterne – kakkelovne, komfurer, vinduesrammer, gryder og strygejern – fandt vej til hele Danmark, trods hård konkurrence. Omkring år 1900 havde støberiet 250 ansatte – smede, formere, drejere, snedkere og ufaglærte arbejdere.

I 1886 trak Christensen sig tilbage og overlod ledelsen til K.E. Messerschmidt. Han flyttede til Hellerup, men fabrikken i Nykøbing fortsatte sin vækst. I 1913 og 1944 blev de markante bygninger opført, som i dag huser Støberimuseet og biblioteket. Dengang var området en labyrint af store og små bygninger – men produktionen var velorganiseret, og Morsø Jernstøberi leverede, hvad markedet efterspurgte.

Efter svære år under og omkring 2. Verdenskrig kom der fremgang i 1950’erne. Fabrikken fulgte med tidens udvikling og mekaniserede produktionen. Sortimentet blev udvidet, og kendte designere blev hyret til at skabe moderne køkkenudstyr – blandt andet den populære Copco-serie.

Brændeovne blev dog igen kernen i produktionen, og i 1980’erne blev det virksomhedens hovedfokus. I 1993 flyttede Morsø Jernstøberi ud af byen og ind i moderne lokaler. De gamle fabriksbygninger blev delvist fjernet, men nogle af de smukke og karakteristiske bygninger står stadig – og det er her, du finder Støberimuseet i dag.

vandmaerke vandmaerke